NavidWeb
لوگوی نوید وب NavidWeb توسعه تخصصی نرم‌افزارهای تحت وب

سئوی وب‌سایت (بهینه‌سازی برای موتورهای جستجو)

ایستادن در جایی که متقاضی محصول شما، آنجا را جستجو می‌کند…

یک گوشی موبایل که صفحه اصلی سایت گوگل را نشان می‌دهد

سئو یا بهینه سازی وب‌سایت برای موتورهای جستجو (Search Engine Optimization)، مجموعه ای از روش‌ها و تکنیکهاست که به کار بستن آنها علاوه بر بهبود تجربه بازدیدکنندگان وب‌سایت، موجب نمایش و ارتقای رتبه سایت هنگام جستجو شدن کلمات کلیدی هدف در موتورهای جستجو (مانند گوگل، بینگ و …) می‌شود.

این تکنیک‌ها به دو دسته On-Site و Off-Site تقسیم می‌شوند که در ادامه به توضیح آنها می‌پردازیم:

سئوی On-Site

سئوی On-Site، روش‌ها و استراتژی‌هایی را در بر می‌گیرد که داخل سایت پیاده‌سازی شده و بنابراین پیاده‌سازی و نحوه اجرای آنها در اختیار ماست. این روش‌ها و استراتژی‌ها به دو گروه محتوا (Content) و فنی (Technical) تقسیم می‌شوند:

سئوی محتوا (Content SEO)

کیفیت محتوا و مطالب یک سایت مهمترین عامل برای کسب رتبه آن سایت در موتورهای جستجو است. موتورهای جستجو مانند گوگل، کیفیت محتوا را با شاخص هایی نظیر کارآمد بودن، معتبر بودن، دست اول بودن (کپی نشده باشد) و … می سنجند.

تیم سئوی نوید وب، با انجام تحقیقات حرفه‌ای پیرامون رفتار مشتریان بالقوه کسب و کار شما در فضای مجازی و آنالیز دقیق رقبای شما در این فضا، محتوای وب‌سایت شما را با بالاترین کیفیت ممکن تولید می‌کند.

سئوی فنی (Technical SEO)

تجربه کاربری عالی و با کیفیت از عواملی است که موتورهای جستجو و الگوریتم‌های هوشمند آنها توجه بسیاری به آن نشان می‌دهند. این تجربه کاربری از لحاظ فنی نیز می‌تواند مورد بررسی قرار گیرد. رعایت اصول و استانداردهای سازمان W3 که سازمان جهانی تدوین کننده استانداردهای وب است، هم کیفیت تجربه بازدید کنندگان سایت را افزایش می‌دهد و هم به مرورگر‌ها و موتورهای جستجو در درک صحیح ساختار سایت کمک می‌کند.

همچنین برای اینکه الگوریتم‌های موتورهای جستجو درک بیشتری از ماهیت و ساختار محتوایی سایت داشته باشند، بایستی اِلِمان های مفهومی (Semantic Elements) در اسکلت و کدهای صفحات سایت به کار گرفته شود. با استفاده از این المان ها که در نسخه جدید HTML5 معرفی شده اند، موتورهای جستجو ساختار محتوای سایت را بهتر درک می‌کنند.

بهره برداری از بهترین روش‌ها برای افزایش سرعت بارگزاری سایت و ظاهر و نمایش مطلوب در صفحه نمایش گوشی‌ها (Responsiveness) نیز در سئوی On-Site انجام می شود.

بدیهی است استانداردهای وب و فاکتورهای سئوی فنی در همه سایت‌های توسعه داده شده توسط نوید وب، رعایت می‌شود.

سئوی Off-Site

همانطور که از عنوانش پیداست، سئوی Off-Site شامل استراتژی‌هایی است که در خارج از چهارچوب فنی و محتوایی سایت پیاده‌سازی می‌شوند و غالبا هدف آنها لینک گیری از سایت‌های دیگری است که رتبه بالایی در موتورهای جستجو دارند.

لینک دادن و ارجاع مخاطب از سایت‌های معتبر به سایت شما، نشان‌دهنده اعتبار محتوا و برند شماست و طبیعتا موتورهای جستجو نظیر گوگل، در نحوه رتبه‌دهی به سایت‌ها این امر مهم را لحاظ می‌کنند.

سئوی سایت در نوید وب: طیف گسترده‌ای از خدمات

با توجه به تجربیاتی که در پروژه‌های گوناگون و موفق داشته‌ایم و همچنین در نظر گرفتن این نکته که فرآیند سئوی صحیح، اصولی و اخلاقی می‌تواند کمی بیشتر از بودجه برخی همراهان هزینه‌بر باشد، نوید وب پس از نیازسنجی‌های دقیق، علاوه بر خدمات سئوی کامل وب‌سایت که صفر تا صد ارتقای رتبه سایت و بهبود تجربه کاربری را در بر می‌گیرد، طیف متنوعی از خدمات سئو را به صورت انفرادی ارائه می‌دهد.

حتی فارغ از محدودیت بودجه، ممکن است شما تمایل به تولید محتوای وب‌سایت توسط خودتان باشید، شاید بخشی از این راه را خودتان یا مجموعه‌ای دیگر برایتان پیموده و می‌خواهید بدون اتلاف وقت کار را از همانجا که متوقف شده ادامه دهید، و یا یک کارمند آی‌تی دارید اما زمان کافی برای آموزش و دوره دیدن در زمینه گسترده سئو وجود ندارد و در نتیجه می‌خواهید یک تیم مجرب در زمینه اینکه دقیقا چه کارهایی باید انجام شود، شما را راهنمایی کند.

اگر در هر یک از شرایط و مراحل گفته شده قرار دارید، خدمات سئوی نوید وب نیازهای شما را برطرف خواهد کرد:

 • سئوی کامل وب‌سایت، جامع‌ترین راهکار نوید وب

  در این حالت از صفر تا صد سئوی وب‌سایت شما توسط تیم نوید وب انجام خواهد شد و شما بدون اینکه وارد مسائل فنی شوید، با آرامش خاطر و بر روی ابعاد مهمتر و اصلی کسب و کار یا سازمانتان متمرکز می‌شوید. خدمات نوید وب همه مواردی که در ادامه معرفی می‌شوند را در بر گرفته و علاوه بر این، گزارشات شفاف و دوره‌ای ما امکان نظارت شما را فراهم می‌کند. در نتیجه شما همواره از فرآیند بهینه‌سازی، استراتژی‌های تحت اجرا، امور انجام شده و مهمتر از همه، نتایج به دست آمده آگاه خواهید بود.

  توصیه می‌کنیم حتی در صورت انتخاب سئوی کامل، آیتم‌های انفرادی زیر را مطالعه کنید تا با فرآیند سئو و خدمات ما در این زمینه بیشتر آشنا شوید.

 • تحقیق و تعیین کلمات کلیدی هدف

  با اینکه در نگاه اول کاری بسیار ساده و آسان به نظر می‌رسد، تحقیق و هدف‌گذاری کلمات کلیدی اولین و مهمترین مرحله سئوی سایت است که موفقیت یا شکست شما را تعیین می‌کند. در این مرحله آغازین و سرنوشت‌ساز، پس از درک کامل هدف کسب و کار شما، کارشناس سئو پیرامون انگیزه و نیت‌ افرادی که پتانسیل خرید محصول یا خدمات شما را دارند تحقیق می‌کند و کلمات و عباراتی که جستجوی آنها توسط این افراد محتمل است را استخراج می‌کند.

  اجازه دهید با ذکر یک مثال ساده، ظرافت و اهمیت این فرآیند را تشریح کنیم. فرض کنیم شما صاحب یک کسب و کار کوچک خانگی هستید و محصولات شما انواع ترشی‌های خوشمزه ایرانی است. طبیعتا کلمه کلیدی‌ای که در ابتدا به ذهن می‌رسد، ترشی یا ترشی خانگی است اما اگر این عبارات را گوگل کنیم، صدها و شاید هزاران وب‌سایت را مشاهده خواهیم کرد که با اینکه در این کلمات با شما رقابت دارند، اما لزوما رقیب کاری شما نیستند و ترشی نمی‌فروشند. شاید آنها در مطلبی انواع ترشی را معرفی می‌کنند یا محتوای آموزشی و نحوه تهیه آنها را منتشر کرده‌اند.

  از طرفی شاید درصد اندکی از کسانی که عبارت ترشی را جستجو می‌کنند، به دنبال خرید آن هستند و اغلب آنها می‌خواهند راجع به آن بدانند یا نحوه درست کردن آن را یاد بگیرند. در صورتی که چنین عباراتی مورد هدف سایت شما قرار بگیرند، نه تنها فروش مطلوبی نخواهید داشت، بلکه با توجه به رقابت میان تعدادی زیادی وب‌سایت بر سر این کلمه کلیدی، محتمل هزینه مالی و زمانی بیهوده و زیادی خواهید شد. خب، پس چه کار کنیم؟

  حالا بیایید کلمات کلیدی نظیر خرید ترشی خانگی تهران، قیمت ترشی لیته خانگی، خرید ترشی آنلاین و ارسال فوری ترشی در تهران را بررسی کنیم. با هدف قراردادن این عبارات، علاوه بر اینکه نیت جستجو کنندگان آنها به احتمال زیاد خرید است و ورود به سایت، فروش شما افزایش پیدا می‌کند، بسیار کمتر و هوشمندانه‌تر -به دلیل چند سیلابی بودن این عبارات و رقابت کمتر سر آنها- هزینه می‌کنیم.

  مثالی که ذکر شد تنها یک نکته بسیار ابتدایی در زمینه یک کسب و کار کوچک بود. آیا با در نظر گرفتن آن، می‌توانید تصور کنید تحقیق و تعیین کلمات کلیدی یک سازمان یا فروشگاه با گستره‌ای از محصولات و خدمات، افزون بر تاثیر مستقیم روی بودجه و زمان، چه ظرافت و دقتی می‌طلبد؟

 • آنالیز سئوی فنی

  در این مرحله وب‌سایت شما از ابعاد فنی و کدنویسی بررسی شده و نحوه پیاده‌سازی فاکتورهای اثرگذار بر رتبه‌بندی به طور دقیق بررسی می‌شود. خروجی این آنالیز، یک گزارش تشکیل شده از دو فصل اصلی است که در آن آیتم‌های تاثیر گذار در رتبه سایت شما به طور مفصل توضیح داده شده است.

  فصل اول گزارش سئوی فنی، شامل عواملی است که در سایت شما به طور اشتباه پیاده‌سازی شده و مانع رتبه‌گیری مطلوب شما از موتورهای جستجوگر می‌شود. در این بخش نحوه اصلاح این مشکلات نیز توضیح داده خواهد شد.

  فصل دوم به معرفی موارد و نکته‌هایی می‌پردازد که در سایت شما وجود ندارد و به کارگیری آنها قطعا باعث افزایش جایگاه و رتبه سایت شما خواهد بود.

  برخی سایت‌ها و ابزارهای اتوماتیک در اینترنت وجود دارند که به طور خودکار و حتی به صورت رایگان آنالیز فنی وب‌سایت را انجام می‌دهند و اتفاقا نکات جالبی را در مورد سایت آشکار می‌کنند، اما آنچه که ارزش گزارشات نوید وب را دو چندان می‌کند، انجام این آنالیز توسط یک عامل انسانی و کارشناس مجرب و متبحر سئو است.

 • آنالیز سئوی محتوایی

  قبل از انجام آنالیز سئوی محتوایی، بایستی لیست کلمات کلیدی هدف شما آماده باشد چرا که این فرآیند نسبت به آنها صورت می‌گیرد. در صورتی که این لیست آماده نیست و یا ترجیح می‌دهید یک متخصص سئو این کار را انجام دهد، می‌توانید از خدمات تحقیق و تعیین کلمات کلیدی هدف ما استفاده کنید که در بالا توضیح داده شده است.

  در آنالیز سئوی محتوایی، نه تنها محتوای وب‌سایت خودتان، بلکه محتوای سایت سه رقیب برترشما نیز مورد بررسی قرار گرفته و گزارشی در سه فصل در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

  در فصل اول این گزارش، موضوعاتی را که رقبای شما برای کسب نتایج بالا مورد تمرکز قرار داده‌اند آشکار شده و رقبای شما از نظر محتوا، زیر ذره‌بین کارشناسان سئوی نوید وب قرار می‌گیرند. این امر به شما کمک می‌کند به ابعاد مختلف فضای رقابتی موجود مسلط شده و تصمیمات هوشمندانه‌تری اتخاذ کنید.

  فصل دوم توضیحات مفصل پیرامون ایرادات و کاستی‌های کنونی وب‌سایت شما را از نظر محتوایی دربرمی‌گیرد و به شما توضیح می‌دهد که چگونه با کامل کردن و افزایش کیفیت محتوای کنونی، می‌توانید تجربه بازدیدکنندگان سایت و در نتیجه رتبه سایت را ارتقا دهید.

  فصل سوم ایده‌های محتوایی ناب و کارآمد و مرغوبی را با شما به اشتراک می‌گذارد که با پیاده‌سازی و کار کردن روی آنها، شاهد پیشرفت سایت خود از نظر تجربه کاربری و جایگاه سایت خواهید بود.

 • تدوین استراتژی سئو

  همه مراحل قبل به نوعی به شناسایی دقیق‌تر شرایط کنونی سایت شما، بازار هدف و رقبای برتر حاضر در آن کمک می‌کند و توصیه‌هایی ارزشمند در اختیار شما قرار می‌دهند. اما با وجود این توصیه‌ها‌، خروجی آنالیزها یک راهبرد متمرکز و جامع را ترسیم نمی‌کند.

  تدوین راهبرد یا استراتژی سئو که با استفاده از نتایج آنالیز‌های فنی و محتوایی و در نظر گرفتن عوامل ثابت و متغیر انجام می‌شود، مجموعه ای از برنامه‌های آماده و همچنین نحوه اجرای آنها را در اختیار شما قرار می‌دهد. اجرای استراتژی تدوین شده به بهبود چشمگیر تجربه بازدیدکنندگان سایت، ارتقای رتبه آن و افزایش شاخص‌های کلیدی مانند فروش می‌انجامد.

  برای استفاده از خدمات تدوین استراتژی سئو، آنالیز محتوایی سایتتان بایستی توسط تیم نوید وب صورت بگیرد.

 • تولید محتوای کارآمد و مرغوب

  اکنون که یک استراتژی حرفه‌ای و کامل برایتان تدوین شده، نوبت تولید محتوا بر اساس آن رسیده است. محتوای سایت می‌بایست مرغوب و با کیفیت باشد و محتوایی باکیفیت است که برای مخاطب سایت شما ارزش‌آفرینی کند.

  طبیعتا محتوای کپی شده و غیر دست اول، محتوایی که چیزی به مخاطب اضافه نمی‌کند و صرفا برای خالی نبودن سایت درج شده‌اند و حتی محتوایی که مفید هستند اما نسبت به محتوای رقبا ارزش کمتری دارند، جایی در صفحات اول نتیجه موتورهای جستجو ندارند.

  کارشناسان سئوی نوید وب، با اتکا به تجربه و خلاقیت مثال‌زدنی خود، توانایی تولید محتوای سئوی سایت شما را نیز دارند.

سوالات متداول شما درباره سئوی وب‌سایت

سوالاتی که از ما زیاد پرسیده‌اید.

رتبه گوگل یعنی چه؟

رتبه گوگل یا رنک گوگل یعنی جایگاه سایت شما در صفحه نتایج جستجوی یک عبارت. به عنوان مثال، هنگامی که عبارتی مانند “وکیل مجرب در تهران” را گوگل می‌کنید، اولین سایتی که در صفحه اول نتایج نشان داده می شود دارای رتبه یا رنک نخست است.

چه عواملی در افزایش رتبه وب‌سایت تاثیر دارد؟

عوامل ثابت و متغیر بسیاری در افزایش یا کاهش رتبه موثرند که مهمترین آنها عبارتند از:

 • وجود محتوای دست اول و مرتبط با عبارت جستجو شده در سایت
 • استاندارد بودن ساختار سایت با توجه به استانداردهای سازمان W3
 • نمایش مطلوب در صفحات گوشی های هوشمند (رسپانسیو بودن سایت)
 • سرعت بارگزاری سایت